Warsztaty z emisji głosu w ramach Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIA

Piękna polszczyzna, miły dla ucha głos, ładna dykcja i kultura słowa to atuty dziennikarza, który występuje na żywo,  przed kamerą, przy mikrofonie. Ostatnie warsztaty Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIA koncentrowały się właśnie na doskonaleniu tych umiejętności.

Młode dziennikarki uczyły się przełamywać opory przed publicznym, głośnym czytaniem i mówieniem, doskonaliły dykcję i sztukę wyraźnego mówienia z wykorzystaniem wierszyków łamiących języki. Wśród tekstów, które posłużyły jako materiał treningowy,  znalazły się m.in. takie  językowe łamańce:

 

Rozrewolwerowany rewolwer na rewolwerowej górze rozrewolwerował się.

Szły pchły koło wody, pchła pchłę pchła do wody i ta pchła płakała, że ją tamta pchła popchała.

Wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu, który entuzjastycznie oklaskiwał przeliteraturalizowaną i przekarykaturalizowaną sztukę.

Bdadba  bdedbe  bdodbo  bdudbu  bdydby    bdądbą    bdędbę

Ptatpa  ptetpe  ptotpo  ptutpu ptytpy  ptątpą  ptętpę

Szedł Sasza suchą szosą, same nogi Saszę niosą.

Spirytusinek najwydestylowaniuchniejszy.

Konstntynopolitańczykiewiczówna  itp.

 

„Ćwiczenie dykcji jest jak ćwiczenia na siłowni… aby zobaczyć efekty, trzeba robić to regularnie. Mów długo. Mów głośno, mów dużo, a będziesz mówić wyraźnie” — taką konkluzją zakończyliśmy sobotnie zajęcia. Następne warsztaty zaplanowano na 22 lutego w sobotę o godz. 14.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Zambrowie, ul. Wyszyńskiego 2.  Wstęp wolny!