Teatrzyk Kamishibai – niebanalna forma promocji książki w bibliotece

Teatrzyk Kamishibai – niebanalna forma promocji książki w bibliotece

Od października do grudnia 2019 r. w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie odbył się cykl zajęć bibliotecznych opartych na fenomenie teatrzyku Kamishibai. Kamishibai (jap. kami – papier, shibai – sztuka) oznacza dosłownie teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Jest to technika czytania/opowiadania, wywodząca się z Japonii, która wykorzystuje książki w formie kart (37×27 cm) oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Mimo swoich dalekowschodnich źródeł teatr Kamishibai jest obecnie coraz popularniejszy w wielu krajach Europy Zachodniej, a w ostatnich latach również w Polsce.

Do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie teatr Kamishibai zawitał za sprawą bajek terapeutycznych autorstwa Elżbiety Janikowskiej, wśród których największą popularnością cieszy się „Bajka o jabłuszku” zaadaptowana na potrzeby tej formy teatralno-literackiej. Z wykorzystaniem tej formy promocji książki w bibliotece odbyło się 9 spotkań przeprowadzonych przez bibliotekarzy dla dzieci z zambrowskich przedszkoli i szkół.

Podczas zajęć w formie teatru Kamishibai zostały wykorzystane takie utwory, jak „Bajka o jabłuszku” Elżbiety Janikowskiej oraz „O jeżu, który znalazł przyjaciela” Anny Onichimowskiej [spotkania poświęcone tematyce jesieni], a także opowiadanie „Czekając na Mikołaja” zaczerpnięte z tomu bajek pt. „Święty i prezenty” poświęcone tematyce świątecznej.

Bibliotekarze serdecznie dziękują pracownikom szkolnej biblioteki SP nr 3 w Zambrowie za udostępnienie i możliwość skorzystania z teatrzyku Kamishibai do przeprowadzenia zajęć bibliotecznych.

Jolanta Chrostowska-Sufa