Relacja z andrzejkowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Oddziale dla Dzieci MBP w Zambrowie

Tradycyjnie,   w   ostatni   piątek   listopada,   w   czytelni   Oddziału   dla   Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie spotkali się członkowie Dyskusyjnego Klubu   Książki   by   przenieść   się   w   świat   andrzejkowych   wróżb.   W   spotkaniu uczestniczyło 6 klubowiczów.
Wigilia   świętego   Andrzeja,   przypadająca   na   29   listopada,   to   tradycyjny wieczór wróżb. Dziewczęta usiłowały w tym dniu dowiedzieć się o swym przyszłym losie. Święty Andrzej miał pomóc dziewczętom w odkryciu przyszłości, chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 4 listopada. Jednak katarzynki były mniej atrakcyjne od dziewczęcych andrzejek i z czasem uległy zapomnieniu. Obecnie oba obrzędy zostały połączone i są obchodzone jako andrzejki.   Jest   wtedy   okazja,   by   z  przyjaciółmi   poznać   andrzejkowe   wróżby, przesądy i zaklęcia.
Podczas spotkania klubowicze mogli poznać swój przyszły zawód, imię drugiej
„połówki” oraz dowiedzieć się, która z osób uczestniczących w zabawie pierwsza stanie na ślubnym kobiercu. Jedną z wróżb było wykorzystanie symboliki cyfr - daty urodzin. Andrzejki to wspaniała okazja do spotkań w miłym gronie i oderwania się od szarej rzeczywistości. Nie zabrakło również gorącej herbatki i słodkości.
Następne   spotkanie  członków   DKK   odbędzie   się  20   grudnia   2019   roku.

Będzie to spotkanie wigilijne.

Jolanta Chrostowska-Sufa