Podsumowanie V Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady w zambrowskiej bibliotece

W marcu Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie zorganizowały

V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady. W ramach akcji odbyło się wiele ciekawych wyzwań czytelniczych online, które były publikowane na Facebooku biblioteki w dniach 15–31 marca 2021.

 

Akcję zrealizowaną przez bibliotekę wsparły zambrowskie osobistości, instytucje, media i firmy:

Burmistrz Miasta Zambrów

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie

Kawiarnia Piętro Cafe

Zambrowiacy.pl

Zambrow.org

 

W ramach Czytania Jeżycjady zorganizowano na Facebooku biblioteki szereg wydarzeń mających na celu promocję Jeżycjady, ale też promocję biblioteki jako instytucji aktywnie uczestniczącej w rozwoju czytelnictwa oraz promocję Zambrowa jako miasta wspierającego modę na czytanie i twórcze spędzanie czasu z wartościową literaturą:

1. Sekrety Jeżycjady. Prezentacja ciekawostek na temat cyklu Jeżycjada oraz Małgorzaty Musierowicz na Facebooku biblioteki — prezentacje multimedialne, filmiki, zabawy literackie itp.

2. Moja droga Jeżycjado… Publikacja na FB biblioteki filmików z udziałem bibliotekarzy zdradzających kulisy swoich fascynacji Jeżycjadą. Pod postem na FB najaktywniejszą czytelniczką, która udzieliła najciekawszej odpowiedzi na pytanie o ulubione powieści Musierowicz, okazała się pani Anna Pułaska.

3. Jeżycjada przed kamerką… Wyzwanie czytelnicze. Konkurs online na najpiękniejsze głośne czytanie wybranego fragmentu Jeżycjady — z udziałem chętnych osób. Nadesłane filmiki uczestników zabawy zostały publikowane na Facebooku biblioteki. Zgodnie z założeniem konkursu Zwycięzca został wyłoniony w drodze głosowania przez internautów [największą liczbą lajków i serduszek]. Nagroda główna: nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Miasta Zambrów, bilety wstępu do kina na wybrany seans (wejściówki dla dwóch osób) ufundowane przez Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie, słodki voucher dla dwóch osób na pyszny deser z menu kawiarni Piętro Cafe.

W ramach wyzwania gościnnie zaprezentowała się pani Eliza Sarnacka-Mahoney ze Stanów Zjednoczonych, z pochodzenia zambrowianka, która po aktorsku przeczytała fragment powieści „Imieniny”; Martyna Pietkiewicz – uczennica szkoły podstawowej, która przeczytała fragment powieści „Opium w rosole”, uzyskała 2. miejsce, zaś Jakub Michalski, uczeń szkoły podstawowej, który przeczytał fragment powieści „Opium w rosole” – uzyskał największą liczbę lajków oraz 1. miejsce – i zdobył nagrodę główną.

3. Z Jeżycjadą ci do twarzy. Wyzwanie czytelnicze. Konkurs fotograficzny na najciekawsze /najzabawniejsze/ najoryginalniejsze zdjęcie prezentujące autora ujęcia zaczytanego w książce z cyklu Jeżycjada na FB biblioteki. Zdjęcia uczestnicy opublikowali na Facebooku biblioteki pod postem konkursowym. Zwycięzca został wyłoniony w drodze głosowania przez internautów [największą liczbą lajków i serduszek]. Nagroda główna: pakiet książkoholika — torba książkoholika od księgarni Tania Książka, kubek od księgarni Tania Książka oraz koszulka książkoholika od Księgarni Tania Książka

Martyna Pietkiewicz zajęła drugie miejsce, oraz Krzyś i Jakub Michalscy wywalczyli nagrodę główną.

4. Jeżycjada łączy pokolenia. Publikacja na FB biblioteki nagrań z głośnego czytania Jeżycjady przez aktorów Teatru Form Różnych, Teatru Młodego Aktora oraz młodych reporterów z Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIA. Łącznie opublikowano 11 nagrań, w których zaprezentowano fragmenty następujących powieści Małgorzaty Musierowicz: „Kłamczucha”, „Opium w rosole”, „Dziecko piątku”, „Imieniny”. W czytaniu Jeżycjady wzięli udział  aktorzy Teatru Form Różnych, członkowie  Teatru Młodego Aktora, studentka filologii polskiej na UwB Natalia Skudzińska oraz reporterki z Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIA. Łącznie nagrania online dotarły do 4515 osób [suma wyświetleń wszystkich filmików].

Podsumowanie akcji i wręczenie nagród z udziałem wszystkich uczestników  konkursów czytelniczych odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie po pandemii. O dacie uroczystości powiadomimy uczestników wydarzenia ze stosownym wyprzedzeniem.

W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Ogólnopolskiego Czytania Jeżycjady: aktorom, młodym reporterom, uczestnikom konkursów, a także wszystkim sponsorom i mecenasom wydarzenia za wsparcie i zaangażowanie się w organizację akcji.