Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – 21 lutego

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego — 21 lutego —  w klasie II B w Szkole Podstawowej nr 5 z inicjatywy pani Iwony Grodzkiej odbyły się zajęcia poświęcone tajemnicom książek i zagadnieniom dotyczącym dbałości o poprawność języka.

Na zaproszenie wychowawczyni w zajęciach uczestniczyła Jolanta Chrostowska-Sufa, pracownik naszej biblioteki, która zdradziła dzieciom, jak powstaje książka, od momentu jej napisania do ukazania się w druku. W formie prezentacji multimedialnej — w konwencji zabaw i zagadek —  bibliotekarka opowiedziała też o pracy korektora w wydawnictwie, jako że od 15 lat zajmuje się korektą wydawniczą. Dzieci dowiedziały się, jak ważną rolę w powstawaniu książki odgrywa poprawność języka oraz stylu i kto jest odpowiedzialny za tę warstwę publikacji. Dzieci poznały  tajniki pracy korektora oraz wykonały „test na korektora”, który dostarczył wszystkim sporo zabawy i uśmiechu, dowiedziały się, co to jest ISBN i stopka redakcyjna. Na zakończenie rozwiązały krzyżówkę, którą specjalnie na spotkanie przygotowała dla dzieci bibliotekarka. Prowadząca prezentację otrzymała od klasy piękne własnoręcznie wykonane zakładki z zasadami poprawnej pisowni oraz zaproszenie na kolejne spotkanie.

Chcielibyśmy złożyć na ręce Pani Iwony Grodzkiej podziękowania za zaproszenie do udziału w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.