Kolorowe Lato z Książką w Filii MBP
Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i wytchnienia od obowiązków, których mamy w nadmiarze podczas roku szkolnego. Dla dzieci czas ten kojarzy się z biwakami, wyjazdami nad morze bądź w góry, ale z drugiej strony – z nudą. Biblioteka jest miejscem, w którym można znaleźć sposób na nudę. Wysoka frekwencja dorosłych czytelników zmotywowała bibliotekarzy do zorganizowania tygodnia zajęć dla dzieci, aby i w nich pobudzić wrażliwość na słowo pisane.
Spotkania odbywały się od poniedziałku do piątku – 15—19 lipca, w godzinach 1000 – 1200. Uczestniczące w nich dzieci były w różnym wieku, dlatego tematy spotkań musiały być dostosowane do ich różnych możliwości.
Tematem przewodnim pierwszych zajęć był bezpieczny wypoczynek w trakcie wakacji. Na początku zostało przeczytane opowiadanie Zofii Staneckiej pt. Groszek i rzeka, które było punktem wyjścia do dalszej dyskusji. Na jej podstawie powstał plakat, o czym trzeba pamiętać, będąc na wakacjach, a także rysunki przedstawiające ulubione miejsca na wypoczynek.
We wtorek wspólnymi siłami dopasowaliśmy postaci do bajek na podstawie ich fragmentów. Odbyły się rozmowy na temat ulubionych postaci z bajek, które później każdy mógł narysować. Pomagały w tym ilustrowane wydania bajek i baśni dla dzieci.
Kolejnego dnia mieliśmy możliwość goszczenia w murach biblioteki dwóch grup z Miejskiego Przedszkola nr 5. Dzieci wsłuchały się w przedstawione na kilka sposobów opowiadanie o znikającej trampolinie, rysowały, malowały oraz kolorowały obrazki z połączonych kropek. Na zakończenie odtworzony został fragment filmu Trolle.
Czwartek był dniem poświęconym Janowi Brzechwie, a w szczególności stworzonej przez niego postaci Pana Kleksa. Dzieci przeniosły się w świat zekranizowanej bajki, śpiewały razem z bohaterami piosenki i recytowały wierszyki. Zwieńczeniem pobytu w Akademii były zajęcia z kleksografii, które przyniosły nie tylko ciekawe obrazy, ale również mnóstwo radości.
Ostatniego dnia odwiedziła nas grupa uczestników zajęć Ośrodka Wsparcia Rodziny – Caritas i wspólnie przeczytaliśmy opowiadanie interaktywne Antyczny relikwiarz. Następnie zadaniem uczestników było napisać krótkie zdanie, które później było uzupełniane przez kolejne osoby. Powstałe w ten sposób zdania były bardzo twórcze, kreatywne i zaskakujące. Ostatnim elementem spotkania była zabawa w kalambury, która choć nie zawsze prosta, przyniosła dużo śmiechu.
Przeprowadzenie zajęć miało na celu zaangażowanie najmłodszych czytelników w działalność biblioteczną, zaabsorbowanie książką oraz pokazanie, że biblioteka to też miejsce przyjazne dzieciom i zabawie.
opr. Magdalena Nowowiejska