Czytamy Tokarczuk

Czytamy Tokarczuk. Cykl spotkań poświęconych polskiej noblistce w zambrowskiej bibliotece

Za sprawą Literackiej Nagrody Nobla twórczość Olgi Tokarczuk zyskała na popularności. O prozie polskiej noblistki dyskutowano w bibliotece kilka tygodni temu podczas zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach Salonu Literackiego dla seniorów. 5 lutego w murach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zambrowie odbyło się kolejne spotkanie dla seniorów pod nazwą Czytamy Tokarczuk – tym razem z udziałem sympatyków i członków Stowarzyszenia Szansa w Zambrowie. Zajęcia literackie poświęcone twórczości i biografii polskiej noblistki poprowadziła Jolanta Chrostowska-Sufa, moderatorka Salonu Literackiego UTW oraz Dyskusyjnego Klubu Książki [DKK] działającego przy MBP.

Podczas spotkań prowadząca zapoznała uczestników zajęć z charakterystycznymi cechami warsztatu literackiego Olgi Tokarczuk na przykładzie tytułowego opowiadania pochodzącego z tomu „Szafa”  [1997] oraz opowiadania „Prawdziwa historia” zaczerpniętego z tomu „Opowiadania bizarne” [2018]. Głośna lektura tekstów noblistki stała się pretekstem do dyskusji nad takimi kwestiami, jak absurd, surrealizm i groteska w literaturze, dwa światy: rzeczywistość  i wyobraźnia, które przenikają się w pisarstwie Tokarczuk, motyw dobra i zła, metaforyczne znaczenie motywu podróży i przekraczania zastanych granic, niezwykła wyobraźnia językowa jako znak rozpoznawczy twórczości Tokarczuk oraz zaskakujące formy narracji w twórczości noblistki.

Ważnym elementem zajęć była prezentacja multimedialna obfitująca w ciekawostki i anegdotki dotyczące Olgi Tokarczuk.

Zajęcia przebiegały w formie twórczej dyskusji, a seniorzy aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniach poświęconych tej nieszablonowej pisarce, poszerzając swoje literackie doświadczenia.