Biblioteka zaprasza do udziału w V Ogólnopolskim Czytaniu Jeżycjady online oraz w ciekawych wyzwaniach czytelniczych z nagrodami

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie zapraszają na V Ogólnopolskie Czytanie Jeżycjady online, które odbędzie się na Facebooku Miejskiej Biblioteki Publicznej w dniach 15–31 marca 2021.

Jeżycjada to cykl powieści dla młodzieży autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Jego nazwa pochodzi od dzielnicy Jeżyce w Poznaniu, w której rozgrywa się akcja większości książek z tego cyklu. Wymyślił ją profesor Zbigniew Raszewski, wielbiciel serii i przyjaciel autorki, żartobliwie nawiązując do „Iliady”. Autorka prezentuje w swoich powieściach losy rodziny Borejków i ich przyjaciół. Na sagę składają się 22 tomy. Jeżycjada ma już 45 lat. Poszczególne części cyklu ukazywały się od 1975 roku, a Jeżycjada wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Zaczytuje się w niej już trzecie pokolenie.

 

Mecenasi akcji:

Burmistrz Miasta Zambrów

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie

Kawiarnia Piętro Cafe

Zambrowiacy.pl

Zambrow.org

Program:

1. Sekrety Jeżycjady. Prezentacja ciekawostek na temat cyklu Jeżycjada oraz Małgorzaty Musierowicz na Facebooku biblioteki — prezentacje multimedialne, filmiki, zagadki, zabawy literackie itp.

 

2. Moja droga Jeżycjado… Publikacja na FB biblioteki filmików z udziałem bibliotekarzy zdradzających kulisy swoich fascynacji Jeżycjadą

3. Jeżycjada przed kamerką… Wyzwanie czytelnicze. Konkurs online na najpiękniejsze głośne czytanie wybranego fragmentu Jeżycjady — z udziałem chętnych osób. Nadesłane filmiki uczestników zabawy będziemy publikować na Facebooku biblioteki 22 marca. Filmiki należy wysłać na adres: mbp.zambrow@interia.pl  do 19 marca do godz. 18.00.

Zwycięzca zostanie wyłoniony w drodze głosowania przez internautów [największą liczbą lajków i serduszek] Nagroda główna: nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza Miasta Zambrów, bilety wstępu do kina na wybrany seans (wejściówki dla dwóch osób) ufundowane przez Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie, słodki voucher dla dwóch osób na pyszny deser z menu kawiarni Piętro Cafe.

4. Z Jeżycjadą ci do twarzy. Wyzwanie czytelnicze. Konkurs fotograficzny na najciekawsze /najzabawniejsze/ najoryginalniejsze zdjęcie prezentujące autora ujęcia zaczytanego w książce z cyklu Jeżycjada. Konkurs zostanie opublikowany 15 marca na FB biblioteki.

Nadesłane zdjęcia uczestnicy będą publikować na Facebooku biblioteki pod postem konkursowym.

Zwycięzca zostanie wyłoniony w drodze głosowania przez internautów [największą liczbą lajków i serduszek]

Nagroda główna: pakiet książkoholika — torba książkoholika od księgarni Tania Książka, kubek od księgarni Tania Książka oraz koszulka książkoholika od Księgarni Tania Książka

5. Jeżycjada łączy pokolenia. Publikacja na FB biblioteki nagrań z głośnego czytania Jeżycjady przez aktorów Teatru Form Różnych, Teatru Młodego Aktora oraz młodych reporterów z Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIA

6. Podsumowanie akcji z udziałem wszystkich uczestników wydarzenia.

Zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji!

#jeżycjada

#ogólnopolskieczytaniejeżycjady