Biblioteka czasu kwarantanny – akcja „Zostań w domu z biblioteką”

Zambrowska biblioteka mimo zawieszenia działalności – co jest spowodowane obecną sytuacją związaną z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa  – przygotowuje dla czytelników cykl wirtualnych spotkań z książką. Mimo zamknięcia biblioteki dla wypożyczających bibliotekarze nadal pracują i pamiętają o swoich czytelnikach. Z myślą o nich przygotowują ofertę czytelniczą w formie online. Nie możemy się spotykać w czytelnikami w budynku, ale możemy się z nimi spotkać w wirtualnej bibliotece: w przestrzeni internetowej, rozmawiając o książkach i komunikując się między sobą online, za pośrednictwem serwisu społecznościowego, z przeświadczeniem, że czytanie pozwala łagodzić skutki stresu, a ciekawa książka to świetna terapia na czas kwarantanny.

Pierwszy cykl akcji „Zostań w domu z biblioteką” to wirtualny projekt „Książki z Zambrowa”. W ramach tego cyklu na stronie zambrowskiej biblioteki na Facebooku systematycznie będą publikowane filmiki przybliżające mieszkańcom naszego miasta książki, które są związane z naszym miastem, a o których istnieniu wielu zambrowian być może nie wie. W krótkich nagraniach bibliotekarze będą przybliżać czytelnikom poszczególne tytuły: każdy film będzie poświęcony jednej książce i jednemu autorowi.  Będą to powieści, bajki, tomiki poetyckie, literatura faktu –  książki napisane przez autorów pochodzących z Zambrowa, którzy obecnie mieszkają w innych zakątkach kraju i świata, oraz przez autorów stale mieszkających w Zambrowie. Wśród prezentowanych tytułów znajdą się też powieści, w których autorzy nawiązują do naszego miasta, splatając z nim wybrane wątki swojej powieści. Czas kwarantanny zatem może stać się okazją do zapoznania się z książkami, które zawierają jakieś zambrowskie akcenty.

Drugi cykl online będzie adresowany do najmłodszych czytelników i będzie zatytułowany „Z książką w teatrzyku kamishibai”. W formie teatrzyku kamishibai bibliotekarze będą prezentować dzieciom książeczki adresowane do najmłodszych. Teatrzyk kamishibai to teatr wyobraźni, łączący świat książki oraz formę teatrzyku. Zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnego czytania i oglądania.

Filmiki będą się ukazywać na stronie biblioteki na Facebooku  oraz na zambrowskich portalach od poniedziałku – 6 kwietnia aż do odwołania. Na profilu biblioteki w mediach społecznościowych nagrania będą publikowane około godziny 14.00.

Wszystkie prezentowane w filmikach książki znajdują się w zasobach naszej biblioteki.

Mamy nadzieję, że niebawem spotkamy się z czytelnikami w ich ulubionej bibliotece, dokąd przychodzili systematycznie, nie tylko by wypożyczyć książki, lecz także by spotkać się z bibliotekarzami, posłuchać ciekawych prelekcji, wciąć udział w interesującym spotkaniu autorskim czy wydarzeniu czytelniczym.

Tymczasem zapraszamy na biblioteczne spotkania wirtualne i zachęcamy: zostańcie w domu.