24 VI – Dzień Dawania Książek. Nowa akcja czytelnicza w Miejskiej Bibliotece Publicznej

Biblioteka w Zambrowie od lat aktywnie włącza się w rozmaite akcje promujące bibliotekę i modę na czytanie. 24 czerwca, na św. Jana, przypada  tradycja obdarowywania się książkami, którą kilka lat temu zapoczątkował polski Press Club w porozumieniu z Biblioteką Narodową i bibliotekami w całej Polsce.  24 czerwca to dzień imienin Jana Kochanowskiego, stąd pomysł, by był on polskim świętem książki. „Jego patronem został najwybitniejszy polski pisarz epoki odrodzenia – Jan Kochanowski. Dlatego święto odbywa się w imieniny Jana – 24 czerwca. To jednocześnie data letniego przesilenia, prasłowiańskie święto miłości i twórczości, podczas którego czczono Słońce i Księżyc oraz mające moc oczyszczającą żywioły wody i ognia. Do starych tradycji Nocy Świętojańskiej, Sobótki i Kupały dołożyliśmy nową. Dawajmy sobie książki na Jana. Właśnie tego dnia podarujmy ludziom, których podziwiamy, lubimy i kochamy – książkę” – takimi słowami redaktorzy i dziennikarze Press Clubu zachęcają wszystkich Polaków do przyłączenia się do akcji.

W poniedziałek będzie można  obdarowywać się książkami w Zambrowie. Bibliotekarze przygotują dla mieszkańców  niespodzianki. Będzie można ich spotkać na ulicach miasta, na głównych traktach, popularnych skwerkach, w centrum, w parku, ale też przy bibliotece. „W godzinach między 12.00 i 15.00 podarujemy komuś nieznajomemu książkę ” – zapowiadają pracownicy MBP w Zambrowie. Będzie można też podzielić się z innymi ulubionym fragmentem z twórczości Jana Kochanowskiego, patrona święta książek.

W imieniu bibliotekarzy serdecznie zapraszamy do udziału w obchodach Dnia Dawania Książek wszystkich, którzy kochają książki, lubią twórczość Jana Kochanowskiego i cenią kreatywną zabawę w książką w tle.